Domů » Na vynálezech a vědě jsme závislí už dávno

Na vynálezech a vědě jsme závislí už dávno

Ač internet stále více ovlivňuje “tradiční” svět, je každému zřejmé, že je svým vývojem stále teprve na začátku. Představy futurologů o budoucí podobě našich spíše už virtuálních životů však často vzbuzují odmítavé až fanatické reakce. Nezbývá než se ptát „proč?“ Předpovědi o budoucích podobách přístupu k internetu patřily vždy k oblíbeným tématům debat. “Přístupem” přitom nemyslím prohlížeč ani rychlost připojení, ale spíše další rozhraní směrem k nám. A jak tomu bude za pár desítek let?

Vypadá to, že k internetu budeme přistupovat přímo prostřednictvím GVKB implantátů v našem mozku. Většinu času budeme trávit ve virtuálních světech, ve světech podobných dnešním online hrám, jde mi spíše o něco jiného: znepokojuje vás možnost, že jiné lidi budete potkávat především ve virtuální realitě. Posloucháte-li dnes například některou z debat na téma budoucnosti komunikace, většina reakcí posluchačů vyjadřuje všemožné obavy. Padají fráze o tom, jak nás počítače nesmějí odlidštit, jak nás nesmějí ovládat, v jistém ohledu je to všechno poněkud komické.

Na vynálezech a vědě jsme samozřejmě závislí už dávno, nakonec právě věda a technika je asi nejcharakteris­tičtější vlastností člověka, a to nikoliv pouze moderní doby či vyspělé civilizace. Je jistě efektivnější být závislý na obydlí než na rozmarech počasí a zimy. Co je ale překvapivé, je to, že jakási fobie je mnohdy vlastní nejen náboženským skupinám či zeleným hnutím, ale i lidem, kteří o všem píší či je přímo vytvářejí a uvádějí do praxe.

Nehrozí nám ani tak vláda strojů či totalitní globální svět, ale spíše společenské problémy vyplývající z těchto strachů například již dnes všudypřítomný tlak na zákazy toho, z čeho máme strach. Myslím, že se přece jen odstěhujeme do virtuálních světů a své mozky vybavíme GVKB implantáty. Jak k tomu ale dojde, jestliže existuje taková míra všemožných obav a zákazů, dojde k tomu metodou postupných malých nenápadných změn. Vzpomínáte na dobu, kdy přicházely mobilní telefony?

Kolik z nás si tehdy říkalo, že nic takového nevyužije, či že je to dokonce škodlivé? Novou technologii si nejprve začnou pořizovat vizionáři či lidé, kteří ji skutečně potřebují. V další fázi se přidá bohatá vrstva či některé celebrity. Posléze se příslušná technologie rozšíří naprosto běžně a nikdo na ní neshledá nic divného a znepokojivého.

Optimisticky viděno všichni dnes máme mobilní telefony, zítra budeme obklopeni geneticky změněnými organismy a počítače bezdrátově připojené na internet se stanou neviditelnými, pozítří se geneticky pozměníme sami, brzo budeme mít mozek očipovaný a svůj čas trávit ve virtuálních světech. Ovšem nejspíš se při tom najdou jedinci, kteří zde budou zvedat virtuální prst a varovat před nějakou právě přicházející technologií, kterou je dnes ještě obtížně dohlédnout. Dokážete odhadnout časová měřítka těchto změn?

Leave a Reply