Přeskočit na obsah

Kdybych se stal prezidentem republiky, řídil bych republiku jako firmu

Babiš se jako vždy věnoval zejména kritice, která podle něj zaspala a nedokázala lidem včas pomoci s rostoucími výdaji. Jako politika ho prý nikdo z vlády neposlouchá, jako prezidenta už by si jej premiér vyslechnout už musel. Kdybych já se stal prezidentem, tak doufejme, že by konečně pan premiér za mnou přišel na nějakou debatu, že bychom mohli normálně diskutovat. Možná by i vnímal, co všechno dělají špatně, uvedl Babiš. Fiala se tomu už nevyhne! Babiš vystoupil. Co udělá, když vyhraje prezidentské volby? Babiš se v úvodu pochlubil, že pořad Čau lidi už točí více než pět let.

Od 2017 skládám účty, v minulosti jako politik, teď jako poslanec, a informuji vás o tom, co jsem udělal minulý týden a jaké mám názory na jednotlivé věci. Pochopitelně se věnoval vlastní kandidatuře na prezidenta, kde bude vyslancem hnutí ANO. Minulé pondělí jsme měli tiskovou konferenci, na které hnutí ANO oznámilo svého kandidáta, a co je strašně důležité, že je to nezávislý kandidát. To znamená, že to je kandidát, který nebude brát žádné peníze od sponzorů, od byznysmenů, od lobbistů. Aby potom, kdyby náhodou se stal prezidentem, vlastně nemusel vracet nějaké tyto služby, prohlásil Babiš, že financování kampaně probíhá čistě z prostředků hnutí ANO. 

Babiš se ohradil i proti tvrzení, že má na kampaň k dispozici neomezené finanční možnosti. Limit je čtyřicet milionů. A z hlediska té kampaně, kterou jsme dělali v rámci komunálu a Senátu, nám odpočítají 8,5 milionu. Takže celkově bude 31,5 milionu, vypočítal expremiér. V rámci jeho kandidatury se prý v mediálním prostoru objevují mnohé lži, které Babiš vyvrací. Už před tím oznámením bylo v mediálním prostoru strašně moc informací o tom, že je zbytečné, aby někdo za hnutí ANO kandidoval, protože nemá žádnou šanci se dostat do druhého kola. No, a to teď pokračuje.

Já se skutečně nestačím divit, když čtu v médiích, co všechno budu dělat, jak budu vystupovat, jak budu dělat jakou kampaň. Teďka dokonce jsem se dozvěděl, že mám v Průhonicích údajně stavět nějaký dům, kam se mám stěhovat. To je samozřejmě nesmysl, uvedl Babiš, že se nikam stěhovat nehodlá. Jako největší nesmysl označil tvrzení, že kandiduje proto, aby se vyhnul soudu. Prezident Zeman mi nabízel v minulosti abolici. Odmítl jsem. Jednoznačně ten soud proběhne. A všichni, kteří mají zdravý selský rozum, dobře vědí, že tahle stará kauza je nesmysl, zopakoval svá dlouhodobá tvrzení ke kauze Čapí hnízdo. 

Babiš sám sebe jako favorita voleb prý nevnímá. Já myslím, že ty volby mají jasné dva favority, kteří na tom dlouhodobě pracují. Nicméně si myslím, že je dobře, že naše hnutí postavilo kandidáta. Na rozdíl od pětikoalice. Pět stran nebylo schopno vygenerovat nějakého společného kandidáta, rýpl si do vládní koalice a zopakoval, že jeho prezidentská kampaň bude pozitivní. Já jsem jasně řekl, že povedu pozitivní kampaň. Ostatní kandidáty na rozdíl od nich nebudu komentovat. Oni mě komentují, ale já je komentovat nebudu. Hlavní cíl mé kampaně je chodit za vámi.

A to může být hlavní role prezidenta: chodit mezi lidi, mluvit s nimi a potom samozřejmě to prezentovat na veřejnosti a doporučovat vládě, co by měla dělat pro lidi. Jako příklad nefungující pomoci českým občanům a firmám Babiš uvedl porcelánku z Ústeckého kraje, kam zavítal při zahájení prezidentské kampaně. Podle Babiše neplatí slova premiéra, že vláda nikoho nenechá padnout. Ten dopad na firmy je strašně negativní. A budou mnoho propouštět. Bylo by dobré, kdyby skutečně se vláda o to zajímala a vůbec to pochopila.

Protože to vypadá, že v té vládě nikdo nikdy nepodnikal, že nerozumí, co je to podnikat. Nerozumí tomu, co je to zaměstnávat. Nerozumí tomu, co je dávat lidem každý měsíc velikou výplatu. Kritiky se dočkala i vládou schválená mimořádná sektorová daň, které se prý budou všichni snažit vyhýbat. Kdyby vláda zastropovala cenu energií u výrobců, tak se vůbec nemusela řešit žádná dodatečné zdanění. Chování vlády podlamuje důvěru v kapitálový trh a vytváří nejistotu investorů.

Takže prosím vás, který zahraniční investor přijde investovat do Česka, když si přečte nějaké programové prohlášení vlády, která tvrdí, že nebude navyšovat daně, a teď je navyšuje? Kdyby je navyšovali jenom u výrobců, kteří mají ten extrémní zisk, tak by to bylo v pořádku. Ale ona je navyšuje u všech obchodníků, a to jsou stovky firem, prohlásil Babiš, že hrozí vážný negativní dopad a vládě se to vrátí. Já chápu, že všichni byste si přáli, aby prezident okamžitě odvolal vládu, ale takhle to nefunguje. Máme nějakou ústavu a vláda vzešla ze sněmovních voleb, je ale důležité, aby nejvyšší ústavní činitelé nemluvili všichni stejně hlasem jako ta vláda.

Aby jim někdo dal nějaké návrhy, nějaké jiné názory. Aby vůbec vláda byla ochotna diskutovat, vzkázal Babiš, proč je důležité, aby nevyhrál kandidát, kterého vláda podpořila. Vláda totiž podle něj s nikým nediskutuje, ale pokud by se Babiš stal prezidentem, diskusím s ním by se Fiala už nevyhnul. Ta vláda není ochotna diskutovat. Ani s opozicí, ignoruje i experty. Kdybych já se stal prezidentem, tak doufejme, že by konečně pan premiér za mnou přišel na nějakou debatu, že bychom mohli normálně diskutovat. Možná by i vnímal, co všechno dělají špatně, dodal Babiš pro své voliče.

%d bloggers like this: