Navzdory rozšířené víře, že většina bláznů jsou zabijáci, ve skutečnosti to tak není. Jsou to prostě manipulativní lidé, kteří úmyslně způsobují druhým utrpení, aniž by oni sami pociťovali nějaké výčitky svědomí či odpovědnost za své jednání. Blázni jsou sociální chameleoni, kteří se umí každé situaci perfektně přizpůsobit. Jsou experti na měnění svých identit, aby vždy získali přesně to, co chtějí. Ať jsou to peníze nebo intimnosti, nejčastěji jdou po vaší pozornosti. Protože mají schopnost působit idealizovaně na druhé, obvykle je nic netušící lidé vnímají jako šarmantní, nevinné či zábavné. Pokud se však cítí ohroženi nebo znuděni, začnou se hned vybarvovat a odhalí tak, jací ve skutečnosti jsou.

Každý udělá někdy chybu, ale blázni si ji nikdy nepřiznají. Namísto toho hledají výmluvy nebo dávají různé sliby. Jejich činy nikdy neodpovídají jejich slovům a svým lhaním vám způsobují zklamání tak často, že se vám doslova uleví, pokud něco udělají i jen polovičatě dobře. Zmanipulovali vás, abyste jim byli vděční i za jejich průměrně normální chování. Jejich tón je blahosklonný a poučující. Blázni se často snaží, abyste se cítili zmateni. Dělají to proto, aby nad vámi získali moc. Všimněte si, že během argumentace se snaží zůstat klidní, a to až tak, že to vypadá, jako by si s vámi zahrávali.

Chtějí totiž zjistit, kam až vás mohou zatlačit. Pokud konečně zareagujete emocionálně, to je ten moment, když zvednou obočí, ušklíbnou se a napomenou vás, abyste uklidnili. Blázni vás nemají problém během horké hádky obvinit z jejich nejhorších vlastností. Nejednou to jde mimo představivost většiny lidí. Blázni vědí, že vás obviňují ze svých vlastních chyb. Jde jim totiž o vaši reakci. Jejich cílem je vyprovokovat vás, abyste právě vy vypadali před nezúčastněnými pozorovateli jako ti nepříčetní. Při argumentaci s bláznem si pravděpodobně všimnete, že se projevuje více různými osobnostmi. Je to jako by měli mnoho charakterů. Když je prokouknete a začnete se vyvlékat z jejich manipulací a lží, přejdou k omluvám a komplimentům.

Pokud to nezafunguje, začnou najednou urážet vaše dobré stránky, které jen před pár minutami opěvovali. Pokud nedokážou znovu získat nad konverzací kontrolu, budou se divit s kým jiným jste mluvili a kdo vás takto ovlivnil. Nějakým způsobem bude jejich špatné chování vždy vést k diskusím o jejich bouřlivé minulosti. Budete je litovat, i když udělali něco strašně špatného. Poté, po úspěšném odvrácení vaší pozornosti, bude znovu vše ve starých kolejích. Blázni rádi křičí o křivdách páchaných na nich, ale jediný, kdo je tu zneužívaný, jste vy. Často se přistihnete při tom, že se jim snažíte vysvětlit běžné emoce jako jsou empatie či laskavost.

Máte totiž pocit, že pokud pochopí, proč jste zranění, tak vám přestanou ubližovat. Nejste prvním člověkem, který se v nich snažil najít dobro a nebudete ani posledním. Oni se však chovají takto právě proto, že vědí, že vás to zraňuje. Existuje jen jedna cesta, jak z toho ven: Musíte se od bláznů odpoutat! Můžete s nimi strávit hodiny i dny argumentováním a nikam to nepovede. Pokud si myslíte, že máte perfektní odpověď i na jejich poslední nejnesmyslnější argument, tak vězte, že ho použili záměrně.

Snaží se vás provokovat, zatáhnout hlouběji do hádky. V případě, že se argumentace odehrává v nějakém formálním prostředí, například v práci, tak se snaží, abyste před spolupracovníky vybouchli a tím vás znemožní. Proto příště, když se budete hádat s někým, kdo používá uvedené taktiky, zkuste jinou strategii, jednoduše se usmívejte, přikyvujte a pak si běžte žít svůj vlastní život. Blázni si nezaslouží další sekundu vašeho času. Pochopte to, že každý je do něčeho blázen, nikdo tak není na světě už normální.

%d bloggers like this: