Vláda Petra Fialy se na schůzi o vyslovení nedůvěry chlubila výsledky své práce. Ne každý s tím ale souhlasí.  Průměrný podnikatel, poukázal na rozdíl mezi teorií a praxí. Popsal nám, jak co bývalý trpce vystřízlivěl, jak mu vláda zničila podnikání a že dokonce vážně uvažuje o odchodu z republiky. „Jsem těžce zklamaný a upřímně řečeno i unavený z toho, jakým způsobem se to tady vyvinulo,“ „Jsem bývalý volič ODS, ve straně mám i pár přátel, dokonce mě k nim toho času lanařili, ODS má však svá nejlepší léta za sebou. Vrchol byl za Topolánka, s nástupem Nečase to začalo jít z kopce a pod vedením Petra Fialy je to jedna velká tragédie.

Postupně jsem se s ODS začal názorově rozcházet a chyběla mi právě i ta silná osobnost v čele. Nu, a tak už několik let volím ANO,“ přiznává a dodává, že rozhodně není pravda, že ANO je strana pro hlupáky a venkovany. „Tohle tady rozhlašují politické nuly, co museli vytvořit koalici, aby měli vůbec šanci na nějaká důstojná čísla ve volbách,“ ohrazuje se podnikatel. „Mám všeobecný rozhled, rád jezdím po světě a poznávám cizí kultury. Příjmově se řadím k vyšší třídě, rozhodně nejsem chudák, který volí ANO kvůli slibům. Ale jde o něco jiného,“.

„O Andreji Babišovi si můžeme myslet, co chceme, ale nelze mu upřít, že má zájem o to, co se v této zemi děje. Když porovnám jeho míru angažovanosti s politiky před ním, je to nebe a dudy. To, že ne vše dospělo k výsledku, je už druhá věc. Máme tady nefungující byrokracii a v politice ne vždy všechno prosadíte. Ale jde mi o tu angažovanost. Babiš je člověk, který se opravdu zajímá o lidi. Když jsem coby podnikatel párkrát něco potřeboval, mohl jsem se na Babiše obrátit na přímo. A on vždy reagoval. Komunikace s vládou a byrokraty je šílená.

„Když volby před rokem vyhrálo SPOLU, byl jsem zklamaný, přiznávám. Ale jelikož se snažím na všem hledat to pozitivní, tak jsem našel jiskru naděje v pirátech. Měl jsem za to, že budou schopni pomoct podnikatelům mám na mysli hlavně digitalizaci, rychlost zakládání firem, prostě že se zasadí o přívětivější podnikatelské prostředí“. „Měli to ostatně v programu, pořád se tím oháněli. A tak jsem, jak se později ukázalo, naivně věřil, že dojde na tomto poli k posunu. Bohužel se tak nestalo. Nejhorší je, a to nejen v politice, když vám někdo dá naději a pak ji nenaplní.

Možná jsem si za těch mnoho let už mohl zvyknout na to, že politici se vesměs drží hesla slibem nezarmoutíš. Asi ze mě mluví podnikatel. „Jsem zvyklý z obchodu, že dané slovo platí. Když v obchodu nedodržíte slovo, můžete to udělat jednou, dvakrát, možná vám to projde. Ale pak se to rozkřikne, a nikdo už s vámi nebude chtít mít nic společného. Ale v politice je lhaní, klamání a nedodržování slibů standardem. Jen některé strany to dělají víc a jiné méně,“. „A ze všech těch stran, které jsem za celou svou kariéru poznal, to ANO dělalo nejméně. Vláda Andreje Babiše, i když procházela těžkou mediální zkouškou, pro mě osobně byla dobrou vládou.

Zase teď řeknu asi něco, co se mnohým nebude líbit, ale jsem přesvědčen, že manažerské řízení státu je prostě efektivní. Politici v životě nezažili normální zaměstnání, kde musejí odvádět veliký výkon a musejí si na sebe vydělat. Kariérní politici žijí ze státu, to je zcela jiná kategorie myšlení než lidi, kteří prošli tvrdou pracovní praxí. Je to pak vidět na tom, jak tuhle zemi vedou, jaké zákony navrhují a jakým pokrytcům naslouchají.“ Docela naštvalo, když jsem si přečetl přepis těch keců, co tam na sebe vládní politici sypali,“ poukázal na poslední schůzi Poslanecké sněmovny.

„Prý pomohli jsme s energiemi, pomohli jsme zastropovat ceny. Že si vůbec dovolí tohle říct! Já vám tedy povím, jak to pomohlo mé firmě, musel jsem seškrtat finance na investice. Kdo jsou u nás akcionáři? Jsou to politici a pokrytci. Velká jména, která tady nechci uvádět, ale vím o nich a chytrý člověk si domyslí. Politici a pokrytci, kteří v době, kdy se ČEZ částečně privatizoval, slízli nejvíc smetany. Tihle lidi mají obrovské, často nepřiznané nebo někde ulité majetky, plynou jim královské zisky, a není logicky v jejich zájmu, aby se měnil systém. Jak se říká, tuční kapři si svůj rybník nevypustí,“. 

„Dovedu si představit, že ze strany vlády by třeba byla i vůle ČEZ vzít do státních rukou, ale je to těžké, když pak za takovým Petrem Fialou přijde třeba jeho stranický kolega, který straně sype peníze, a varuje ho, že to není dobrý nápad.“ „Ale nejde jen o ČEZ. Jsou i další obory, kde je to podobné. A víte, já jsem si jistý, že Andrej Babiš by do toho zestátnění ČEZ případně šel, protože jeho by nemohl vydírat žádný kmotr. Jeho nelze uplatit ani zastrašit a ovlivnit. A z tohoto důvodu tvrdím, že Babiš byl dobrý premiér, a teď si taky myslím, že by byl i dobrý prezident.“ 

Co se týče prezidentské kampaně, podnikateli se nelíbí jednostranné mediální prosazování určitých kandidátů: Nikdo mi nevysvětlil, v čem konkrétně třeba právě Andrej Babiš, není demokratický. Jen dokola opakované fráze o příklonu k Rusku nebo Číně, ohrožení demokracie atd. To je ale další zavádějící věc,“. „Co se týče Babiše, nikdy k Rusku neinklinoval. To byla doména Miloše Zemana. Babiš pěstuje vztahy na Západě, chce být vnímán jako rovnocenný partner velkých západních státníků. A pokud jde o Čínu, k ní má vyloženě negativní postoj.

„Babiš nikdy nechtěl zavést cenzuru, jako se chystá současná vláda, nikdy agresivně nevystupoval proti svým odpůrcům. Takže jaké ohrožení demokracie tento člověk představuje? Ba naopak současná vláda má máslo na hlavě.“ Co se týče samotné volby „Andrej Babiš je podle mě schopný chlap, možná tvrdý, možná svérázný, ale je to prostě osobnost. Zaměstnává desetitisíce lidí, uměl využít situace, aby vybudoval impérium. Na tom přece není nic špatného, když někdo má vysokou inteligenci,“. Babiš tady žije, podniká, platí daně, zaměstnává lidi. Tak o co jde, proč taková nenávist?“

Vláda Petra Fialy je podle nespokojeného podnikatele zavřená ve vlastní bublině: „Když vidím vystupovat vládní politiky, vidím lidi, co nepřinášejí této zemi vůbec nic nového, natož pak dobrého. I to zrušení EET, kterým se vláda tak kasá, je spíš krokem zpět.“ Elektronická evidence tržeb měla svůj smysl: „Jsem přesvědčen, že ty negativní konotace byly z velké části proto, že to navrhl právě Andrej Babiš. Kdyby to navrhl někdo jiný, tak by to takové vášně nevyvolávalo. Já jsem s tím problém neměl. Mohlo to představovat komplikaci pro nějaké drobné živnostníky, ale přece svět se stále mění a trh s ním,“.

„Nešlo primárně o žádný hon na podnikatele, ale EET měla za úkol kultivovat trh a přinést do státní pokladny více peněz. A to se taky povedlo. Teď, když máme zase další obří schodek a vláda brečí, že nejsou peníze, bylo zrušení EET opravdu idiotský nápad. Opět podle mě jen truc vlády, aby ukázala jsme jiní než Babiš. To, že jsou jiní, ale ještě neznamená, že jsou lepší. Zatím mě vůbec nepřesvědčili.“ Bohužel necítím tady podporu k práci takovou, jak bych si představoval. Drtí mě hlavně státní byrokracie, která se projevuje taky tím, že čím úspěšnější jste, tím víc jste pro vrchnost podezřelý.

Mentalita z dlouhé dogmatické totality je tady pořád silná. Důkazem je i to, že teď proti sobě stojí dva velmi staří kandidáti na prezidenta s komunistickou minulostí oba měli krycí jména jako konfidenti. Ale rozdíl mezi nimi je. Ten jeden je naučený udílet a poslouchat rozkazy, chtěl by tady řád a klid. To už tady mnohokráte bylo, pevný řád podle jedné dogmatické šablony a klid na práci těm, kdo jsou díky protekci u moci. Ten druhý je zvyklý tvrdě pracovat a z osobní zkušenosti mohu říct, že když může, tak skutečně koná a pomůže vám vyřešit problém. Koho si tato země zvolí, to uvidíme. Já mám jasno. A kdyby to nedopadlo podle mých představ, budu mít o důvod víc odjet z této dogmatické totality.

%d bloggers like this: