Pitomci manipulují a lžou. Jak je poznat? Představte si, jak se vám takový okouzlující a nejkrásnější pitomec podívá do očí a řekne vám, jak jste výjimeční, skvělí, inteligentní, přitažliví, jak obdivuje vaši práci a vůbec vše, co děláte. Pitomci dokáží velmi dobře číst vaše nejtajnější myšlenky a přání. Vědí, co máte rádi. A vám připadá, že jste našli spřízněnou duši. Prožíváte hlubokou intimitu, zažíváte úžasné chvíle, pro které stojí za to žít. Vytvoříte si velmi silné osobní pouto s pitomcem.

Pitomci mají poruchu osobnosti, ale v běžném životě je na první pohled nepoznáme. Vůbec nevypadají jako masoví vrazi z filmů. Jejich cílem je mít nad vámi kontrolu, ovládat vás i vaše myšlení. Žárlí na vaše přátele, rodinu, příbuzné, protože se bojí, že by jim mohl někdo jiný vzít jejich hračku a on nebo ona by pak nad svou obětí ztratil kontrolu a vliv.

Pitomec je někdo, kdo nemá svědomí. Má nedostatek empatie, trpí nedostatkem starosti o jiné a pitomce vnímá jako předměty. Jsou neuvěřitelně sobečtí a egoističtí, proto nikdy nedokážou opravdu někoho milovat. I když tvrdí, že někoho milují, tak nikdy skutečnou lásku necítí. Láska je totiž založena na empatii a soucitu. Tu pitomec nemá.

Pitomci nikdy nelitují toho, co udělali a přesně vědí, o co jim jde manipulovat a obelhávat ostatní ke svému prospěchu! Když jste pitomec, nikdy se nemusíte cítit provinile. Nevíte, co je to zodpovědnost. Když jiní pitomci pláčou, je to pro vás zábava. Jste chladní a vypočítaví.

Jak pitomce poznáte?

Pitomce nepoznáte tak, že se na něj podíváte. Ani když s ním budete mluvit velmi dlouho. Když si s někým budujeme vztah tak věříme, že je opravdový. Pitomec bohužel vytvoří obraz osobnosti, který je pouze iluzí a není skutečný. Dokáží si lidi omotat kolem prstu a každému ukazují jinou tvář. Mluví se o nich jako o okouzlujících jedincích.

Pojďme se nyní podívat na několik znaků, podle kterých můžete poznat, že máte co do činění s pitomcem.

Chtějí s vámi manipulovat, takže jsou okouzlující a většina z nich působí velmi sympaticky. Když s nimi komunikujete, vidíte jen jejich masku. Jejich temná stránka se objeví jen sem tam. Musíte s pitomcem žít určitou dobu, abyste to odhalili. Budou do svých manipulativních her zatahovat i ostatní pitomce (kamarády, kolegy, děti, sourozence apod.), aby vypadali jako ti hodní a veškerou vinu pak hodí na svou pitomou oběť.

Jejich manipulativní hry mohou vypadat třeba takto. Vašemu společnému kamarádovi za vašimi zády řeknou, že jim záměrně bráníte se s ním vídat nebo někam chodit. Nebo že jim bráníte v setkávání s někým z jejich rodiny, aby vás pošpinili a vy o takovém jednání nemáte vůbec tušení. Před svým synem např. řeknou, že kvůli vám neměli čas si přečíst jeho závěrečnou práci, protože veškerý čas věnují jen vám (to, že čas na Facebook a na psaní zpráv svým známým si vždycky najdou, už nehraje roli).

Záměrně se snaží rozeštvat lidi proti sobě, aniž by o tom dotyční věděli. Dělají to za pomoci drobných lží, manipulace a polopravd. Manipulují tak obratně, že nakonec máte pocit, že ti špatní jste vy. Začnete o sobě pochybovat a ztrácíte svou vlastní identitu a sebekontrolu.

Pitomci překrucují pravdu, neustále lžou, uvádí nepřesnosti, podvádějí, ruší své sliby a obviňují své oběti. Namísto předkládání faktů a konkrétních tvrzení budou jen pořád dokola předkládat své lži.

Když pitomce přistihnete při lži, bude kolem sebe kopat a pak ještě obviní vás, že jste je vlastně svými otázkami donutili ke lži. Důkazy o jejich lžích budou odmítat a ignorovat. To přece vy si špatně pamatujete určitý zážitek, oni nic takového přece neřekli. Špatně si pamatujete, co řekli a jenom si vymýšlíte, jediná pravdivá verze minulosti je ta, kterou vám říká pitomec. Když chcete konverzaci dokumentovat, tak bude zásadně proti a nikdy to nedovolí.

Pitomci u sebe postrádají chápání pocitů druhých pitomců, nemají schopnost učit se z vlastní předchozí zkušenosti tzv. reflexi. Jsou tím pádem necitliví a chladní k bolesti druhých pitomců. Pitomec dělá prohřešky, za které nikdy nenese odpovědnost a neprožívá v sobě žádný morální konflikt. Způsobí vám tu samou bolest pořád dokola a nikdy to nebude jeho chyba.

Když vidí utrpení své oběti, nezanechá takového chování, ale naopak v něm bude pokračovat, protože vidí, že nad obětí vítězí. Svou oběť pitomec vždy označí za viníka dané situace.

Je to asi nejhorší forma kontroly vaší mysli a psychického šikanování. Pitomec vám neustále dokola opakuje svoje uměle vytvořené soudy týkající se vaší nedostatečnosti. Např. málo se usmíváte, nemáte dost jiskřiček v očích, a tak on necítí vaši lásku, nejste dokonalí. Ponižuje vás před svými dětmi, kamarády, na veřejnosti, v soukromí, zkrátka pořád a všude. Jedná se vlastně o takové psychické znásilňování.

Mají sklony se neustále stylizovat do role oběti. Pitomci za nic nemůžou, vždy je chyba na vaší straně. Role oběti je pro ně velmi výhodná, pomáhá totiž poskytnout alibi pro jejich nemorální chování. Díky svému šarmu a manipulaci umí ze sebe udělat dokonalou oběť. V okolí svých známých, kamarádů, rodiny vytváří naprosto jinou realitu a lidé se pak na vás ještě dívají skrz prsty.

Pokud přistihnete pitomce při lži nebo při činu, moc je to nerozhodí. Naopak začnou být nepřátelští, agresivní, nebudou přijímat žádnou odpovědnost za svoje chování a obviní všechny okolo. Dokonce si vymyslí i svůj smyšlený příběh, ve kterém pitomec vždy vyjde jako oběť manipulativního jednání druhé osoby.

Záměrně vyvolávají konflikty, protože je to baví. Z nich totiž vychází další manipulace. Za vše samozřejmě může vždy ten druhý pitomec se vás jenom na něco zeptal, jenom si dělal hloupou legraci, vy jste moc vztahovační, moc chytlaví, nerozumíte vtipu, bylo to jenom divadlo.

Pitomci nikdy nejde o vyřešení konfliktu, ale chce vyvolat hádku. Vy se snažíte vysvětlovat, obhajovat, omlouvat, snažíte se dojít k rozumnému řešení a čekáte na rozumnou reakci. Ta bohužel nikdy nepřijde, protože pitomec nechce vaše řešení, ale vyvolat hádku a vyvinout na vás tlak. Potřebuje vás dostat do pochybností, rozhodit vás, nahlodat vaši osobnost a dostat vás do obranné pozice.

Potom totiž jednáte pudově, ne racionálně a pitomec tak může začít manipulovat. „Vidíš, jak se chováš? Připadá ti to normální? Takhle se mnou jednáš jen ty, to nikdo z mých bývalých partnerů nedělal!“ apod.

Jsou zákeřní, impulzivní, citově prázdní. Pitomec vám určitě jednou ublíží. A bohužel to bude zrovna ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Čím více vám ublíží, tím větší radost jim to způsobí a o to víc se budou cítit silnější. Pitomci bohužel nepociťují žádný strach. Na všechno, co dělají mají logické vysvětlení a sami mu i věří. Jsou impulzivní a agresivní. Vedou velmi povrchní životy, jsou citově prázdní a potřebují neustálé vzrušení, protože jinak se začnou brzy nudit.

Bohužel věrnost není jejich silnou stránkou. A nemusí se nutně jednat jen o nevěru fyzickou, kdy se např. vyspí s někým jiným jenom proto, že je dotyčná osoba zajímá. Mezi nevěru bych zařadil i virtuální nevěru. Pitomci mají povrchní vztahy a žijí promiskuitně. Mají potřebu pozornosti osob opačného pohlaví, ať už fyzicky, emočně nebo např. prostřednictvím neustálého kontaktu na sociálních sítích či kontaktu přes posílání zpráv na telefonu.

V kteroukoli večerní hodinu, na dovolené, na silvestra přijme cizí hovor, chce vyvolat u partnera žárlivost. Ihned bude řešit zprávy na telefonu od svého „známého“ a půjde se schovat s telefonem do jiné místnosti, přestože její partner sedí vedle na gauči chce vás za něco potrestat. A mohl bych pokračovat.

Jak se bránit pitomcům?

Pokud jste ve stavu, kdy vám život s pitomcem více bere, než dává, ubližuje vám a vy už prostě nemůžete dál, zbývá pouze jediná možnost. A to co nejdříve z takového vztahu utéct! Pitomce totiž nikdy nezměníte, nikdy nepochopí své pitomé chování, nikdy nepřizná svou vinu a bude vám jen neustále ubližovat! Neodpouštějte mu, protože odpustit se dá pouze člověku, který svou chybu přijme a upřímně ji lituje. Toto psychopat bohužel neumí.

Nesmíte přistoupit na jejich pitomou hru. Když vám něco vyčítá, hádá se, obviňuje, zastavte to a nesnižte se na jejich úroveň komunikace. Nikdy nevyhrajete, pitomec totiž nepoužívá férové a věcné argumenty, jeho konflikty nedávají žádný smysl a používá čistou demagogii. S pitomcem nikdy nebudete partneři, nebude to rovnocenný vztah. Bude vás jen využívat, dokud to pro něj bude výhodné. Problém vždy svede na vás, vina bude jen na vaší straně a realitu dokonale překroutí.

Všichni děláme tu chybu, že si myslíme, že ostatní pitomci se k nám budou dobře chovat, uvažovat a cítit stejně jako my. Musíme více vnímat svou intuici, dát na svůj vnitřní hlas, který většina pitomců ignoruje. Máme tento instinkt a měli bychom si ho všímat a používat ho proti pitomcům.